ابرتازه » پزشکی و سلامت » قرص مترونیدازول 250

قرص مترونیدازول 250

 

قرص مترونیدازول 500 یا 250 میلی گرمی در حقیقت دارویی است که برای درمان عفونت های باکتریایی خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در حقیقت به گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک ها تعلق دارد و موجب جلوگیری از رشد باکتری ها و مرگ آن ها می شود. دوز قرص مترونیدازولئث

 

به خاطر داشته باشید که این دارو و سایر آنتی بیوتیک ها تنها برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرند و در درمان عفونت های ویروسی نظیر آنفولانزا و سرماخوردگی مؤثر نمی باشند. استفاده اشتباه و نا به جا از آنتی بیوتیک ها موجب کاهش میزان تاثیر آن ها در موارد مصرف بعدی آن ها می گردد.

 

عوارض جانبی قرص مترونیدازول 250 چیست

قرص مترونیدازول نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایع ترین عوارض این دارو عبارتند از:

  • تهوع

  • استفراغ

  • سردرد

  • تغییر در اشتها

  • احساس طعم فلزی در دهان

  • سرگیجه

  • درد معده

  • یبوست

البته این بدان معنا نیست که هر کسی که از قرص مترونیدازول استفاده می کند به این عوارض دچار می شود بلکه این عوارض نادرند و در صورت وقوع معمولا خود به خود بهبود می یابند. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده می باشند یا در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را در جریان مشکلتان قرار دهید.

 

نحوه مصرف قرص مترونیدازول 250 چیست

قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید. کاربرد قرص مترونیدازول

بهتر است این دارو را همراه غذا میل نمایید. همچنین این دارو معمولا برای دو بار در روز تجویز می شود که بهتر است یکی از قرص ها در صبح و دیگری را در عصر مصرف نمایید. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی منیزیوم و آنتی اسید های حاوی آن موجب جلوگیری از جذب این دارو می گردند. افرادی که از ناراحتی ها گوارشی مانند ناراحتی معده رنج می برند این دارو را همراه غذا مصرف نمایند یا آن را با مقدار بیشتری آب یا شیر میل کنند.

دوز قرص مترونیدازول به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید. همچنین شما بایستی تمامی قرص های نسخه شده خود را به طور کامل مصرف نمایید. قطع دارو و کاهش طول درمان می تواند موجب عود مجدد عفونت گردد.

دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود.

 

نکات مهم قرص مترونیدازول 250 چیست

همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به قرص مترونیدازول نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید.

شما بایستی قبل از استفاده از این دارو پزشک خود را در جریان برخی مشکلات خود نظیر مشکلات کبدی، بیماری های عصبی نظیر تشنج، مشکلات خونی و بیماری کرون قرار دهید.

به هنگام مصرف این دارو از خوردن الکل و نوشیدنی های حاوی الکل خودداری نمایید.

 

قرص مترونیدازول در بارداری و شیردهی

مصرف قرص مترونیدازول در دوران بارداری تنها زمانی مجاز است که استفاده از آن اجتناب ناپذیر می باشد. این دارو در بین هفته های 38 تا 42 حاملگی توصیه نمی شود و ممکن است بر جنین عوارضی به همراه داشته باشد. در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید. مترونیدازول در دوران بارداری و حاملگی

این دارو می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد یا شیرخوار منتقل شود و می تواند برای شیرخواران عوارضی هر چند نادر به همراه داشته باشد. در صورتی که شما قصد شیر دهی به فرزند خود را دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

13 − پنج =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است